קולטי שמש תפקיד ראשי

מה תפקידם של קולטי שמש?

גגות של מבנים רבים ברחבי ישראל מעוטרים בקולטי שמש המשמשים לחימום מים בדודים ביתיים. למרות שרובנו יודעים שהקולטים מחממים את המים, התפקיד של דודי שמש לא ידוע לכולם והאופן שבו מתבצעת המרת האנרגיה לא מובן למרביתנו.

לקולטי השמש יש תפקיד חשוב במיוחד, וכעת תוכלו לגלות מהו בדיוק וכיצד הקולטים הייחודיים הללו משמשים את כולנו מדי יום.

מה התפקיד של קולטי שמש?

קולט שמש הוא משטח ייחודי אשר מקבל לתוכו קרני שמש וממיר אותם לאנרגיית חום והם חלק בלתי נפרד ממערכת דוד שמש ביתית. הקולטים הייחודיים הללו בנויים באופן שמגדיל את החשיפה שלהם לאנרגיית שמש וגם צבועים בצבע שחור שמבטיח ספיגת קרני שמש מקסימלית.

מרבית קולטי השמש בנויים בצורת מלבן במידות של 80 ס"מ על 180 ס"מ והם מונחים על גגות בצורה אופקית על מנת שיספגו את קרני השמש באופן ישיר. כדי שדודי שמש יחממו מים, יש בתוכם צינור מתכת (נחושת או ברזל) אשר מפותלים בתוך הקולט כדי לכסות את רוב השטח שלו.

הצינורות המפותלים הללו מתחממים כתוצאה מהחשיפה של הקולט לשמש, מה שיוצר אוויר חם בתוך שטח הקולט.

המים הנמצאים בתוך הצינורות מתחממים כתוצאה מהחשיפה לחום של הצינורות והמשטח החם של קולט השמש והם נאגרים בתוך דודים.

התהליך של החימום נמשך כל עוד אין שימוש במים החמים, וכאשר המים הללו נגמרים, החימום מתחיל מחדש.

בישראל יש שמש במשך מרבית ימות השנה, ולכן כ-75% מהבתים ובנייני המגורים המשותפים בארץ כוללים קולטי שמש. הקולטים הללו מונחים בזווית של 10 מעלות על מנת שייספגו כמה שיותר מקרני השמש והודות להם יש חיסכון רב בחשמל במרבית הבתים בארץ.

האנרגיה הסולרית של השמש מאפשרת לחסוך לא מעט כסף במשך השנה מפני שקולטי שמש מחממים את המים בבית, כך שאין צורך בדודים חשמליים ברוב הבתים בארץ.

רכישה והתקנה של קולט שמש

כאמור, לקולטי שמש יש תפקיד חיוני בחימום מים על ידי שימוש באנרגיה סולרית וגם בחיסכון בחשמל. לעתים יש תקלות בקולטים הללו שמצריכות החלפה שלהם, וכיום זמינים לכם שירותי החלפה והתקנה של קולטי שמש.

כאשר אתם בוחרים קולט שמש חדש, וודאו שיש לו תו תקן ישראלי, שהוא בגודל המתאים לכם, שהוא עשוי מחומרים איכותיים ושהוא יותקן על ידי אנשי מקצוע בלבד.

באופן הזה תוכלו ליהנות ממים חמים בכל עת וגם להיות בטוחים שיש לכם קולט שמש איכותי שישמש אתכם במשך זמן רב.

ראו גם: מערכות סולאריות

כתיבת תגובה