מה מטרתו של דוד מחליף חום

כמה עולה דוד שמש

 מהו דוד מחליף חום ומהי המטרה העיקרית?

דודי שמש מעטרים גגות של בניינים בכל רחבי הארץ והודות להם זורמים מים חמים לתוך ביתנו בכל פעם שאנחנו צריכים אותם. המערכות הסולאריות המסורתיות הללו יעילות במיוחד בניצול אנרגיה, אך לעתים יש להשתמש בדוד מחליף חום במקום דוד שמש מסורתי.

מה זה דוד שמש רגיל?

דוד שמש רגיל מורכב ממכל שאוגר בתוכו מים וקולטי חום המורכבים מכיסוי של זכוכית/פלסטיק וצינור ספירלה פנימי עשוי נחושת/מתכת.

כאשר קרני השמש פוגעות במשטח הזכוכית הם מחממות אותה ואת הצינור שבתוכה. באופן הזה המים בתוך צינורות המים מתחממים, עוברים למיכל המים ובסופו של דבר לצנרת הביתית שלנו.

המערכת הזו יעילה במיוחד בבנייני קומות נמוכים בהם המים לא צריכים לעבור מרחק גדול בין המכל ובין הצנרת הביתית. לעומת זאת, בבניינים רבי קומות לוקח למים זמן להגיע מהגג עד לדירות, מה שגורם להתקררות של המים וניצול לא יעיל של אנרגיה. במקרים הללו מערכות סולאריות רגילות מוחלפות במערכות של דוד מחליף חום אשר מייעל את התהליך ומאפשר ליהנות ממים חמים ונעימים.

מה תפקידו של דוד מחליף חום?

דוד מחליף חום מורכב גם הוא ממערכת של מיכל מים וקולטי חום אך יש הבדל בינו ובין מערכת סולארית רגילה. בעוד שמיכל של דוד רגיל נמצא על הגג, מכלים של דוש מחליף שמש נמצאים בתוך הדירות.

אופן הפעולה של מערכות כאלו דומה לאופן הפעולה של דוד רגיל: השמש מחממת את קולטי המים, המים בתוך הצינורות עוברים לתוך מכלי המים בדירו, והדיירים יכולים ליהנות ממים חמים.

זוהי בעצם מערכת סגורה אשר מייעלת את תהליך חימום המים וניצול האנרגיה. כיצד? מפני שהמים החמים עוברים מהקולט לתוך מכלים בתוך דירות – מה שגורם לשימוש במים חמים באופן ישיר. כלומר, המים החמים לא עוברים מרחק גדול מהגג אל תוך הדירה, אלא עוברים מהמכל הביתי לצנרת הביתית.

הודות לפעולה היעילה של דוד מחליף חום, המערכות הללו מתאימות לבניינים קבי קומות וגם מבנים שבהם לא ניתן להניח מכלי מים על הגג בגלל מגבלות כלשהן.

מלבד המים החמים שדוד מחליף חום מספק, יש לו יתרונות נוספים שהופכים אותו למוצר מבוקש: ניצול אנרגיה מקסימלי, גוף פלדה איכותי, חלקים עמידים בפני קורוזיה, בידוד טרמי של גוף המכל ועוד.

דוד מחליף חום מהווה דרך מצוינת לחמם מים בבניינים רבי קומות, והודות לו ניתן לקבל מים חמים ללא המתנה ובלי קשר לגובה הבניין.

כתיבת תגובה