קולטי ברזל

מה זה דוד שמש?

דודי שמש נמצאים כמעט בכל בית ישראלי, אך כמה מכם יודעים בדיוק כיצד הם עובדים? אותם מכלים גדולים המספקים לנו מים חמים הם בעלי תפקיד חשוב במשק הביתי, ואם אתם לא בטוחים מה התפקיד הזה בדיוק, כעת תוכלו לגלות אותו.

מה זה דוד שמש וכיצד הוא פועל?

על גגות של מבנים רבים ברחבי ישראל ניתן לראות משטחים ומכלים המהווים מערכות סולאריות. התפקיד של אותם משטחים, הנקראים 'קולטי שמש' הוא לחמם מים ולהעביר אותם למכלים – דודי שמש.

דודי שמש אם כן הם גופי חימום שנועדו להשתמש באנרגיית השמש ולהפוך אותה לאנרגיית חום. כדי שזה יקרה, חשוב להשתמש בכלים המאפשרים לבצע המרה של אנרגיית השמש לאנרגיית חום, וזה בדיוק מה שעושים קולטי השמש. הקולטים הללו מורכבים מצינורות מתכת/ברזל אשר נמצאים בתוך משטח מלבני שחלקו העליון עשוי זכוכית או פלסטיק שקוף.

הצינורות המתכתיים מפותלים על כל פני שטח הקולטים כדי להגדיל את החשיפה שלהם לשמש. כאשר קרני השמש פוגעות במשטח הזכוכית, הן מחממות את הצינורות בתוך קולט השמש וגם את האוויר סביבם. השילוב של אוויר חם וחום של קרני השמש מחמם את המים בתוך הצינורות אשר עוברים לתוך מיכל המים.

המערכות של דודי שמש הן מערכות סגורות

כלומר מים חמים עוברים לתוך מיכל השמש כל עוד אין בהם שימוש. כאשר משתמשים במים החמים, הם יורדים מטה לתוך ביתנו, ומתחיל תהליך חימום מחדש של המים החדשים בתוך המכל של דוד השמש.

למרות שהמערכות הסולאריות הללו נשמעות פשוטות למדי, זה לא כך. על מנת שדוד שמש יעבוד כהלכה, הוא חייב להיות מורכב מחומרים איכותיים, לעמוד בתקנים ישראליים ובינלאומיים ולכלול מערכות שמנצלות את אנרגיית השמש בצורה מקסימלית.

כיום קיימים דודי שמש חכמים המאפשרים לחסוך באנרגיה הודות לניצול מרבי של אנרגיית השמש. כיצד זה אפשרי? הדודים החכמים פועלים באופן שמאפשר להם "לעקוב" אחר השמש במהלך שעות היום.

דודים ישנים אינם פועלים באופן הזה, מה שגורם לכך שאנרגיית שמש רבה הולכת לאיבוד במהלך היום. דודים חכמים לעומת זאת מפיקים את המיטב מקרני השמש בשעות הפעילות ביותר ביום, והניצול החכם הזה מתורגם ישירות לחיסכון אנרגטי ולחיסכון כסף.

דודי שמש מהווים מערכות חשובות הקיימות כמעט בכל בית, והודות להם אנו יכולים לחסוך באנרגיה ולקבל מים חמים במשך כל היום.

אם אתם שוקלים להחליף את הדוד שלכם, או חייבים לעשות זאת עקב בעיות, הקפידו לבחור דוד שמש איכותי שיפעל כהלכה ושכולל את כל האישורים ותווי התקן הנדרשים.

ראו גם: מחירון דודי שמש

כתיבת תגובה