מה ההבדל בין דוד חשמל לדוד שמש

מה ההבדל בין דוד חשמל לדוד שמש?

המראה של מכלים גדולים המונחים על גגות ברחבי ישראל הוא מראה מוכר במיוחד. אותם מכלים הם חלק ממערכות סולאריות אשר הופכות את אנרגיית השמש לאנרגיית חום, וכיום יש שתי סוגים של המערכות הללו – דוד חשמל ודוד שמש.

אם אתם לא מכירים את ההבדלים בין שני הדודים הללו, הגיע הזמן להתוודע אליהם כדי שתוכלו להחליט איזה דוד הכי מתאים לכם.

דוד שמש

דוד שמש הוא דוד שמורכב על גגות של מבנים וכולל שני חלקים עיקריים – קולט שמש ומכל מים. בתוך קולט השמש יש צינורות שמתחממים ומחממים את המים בתוכם.

המים עוברים לתוך המכל וכאשר אנו פותחים את הברז של המים החמים, יוצאים ממנו מים שעברו בדוד. המערכת הייחודית הזו מחממת את המים תוך ניצול של אנרגיית השמש כך שהשימוש בחשמל הוא מזערי.

הודות לדודים חשמליים, ניתן לחסוך בלא מעט כסף במהלך השנים מפני שהאנרגיה שמחממת את המים היא אנרגיית השמש ולא אנרגיית חשמל.

דוד חשמל

בניגוד לדוד שמש, דוד חשמל מותקן בתוך הבית, בדרך כלל קרוב לחדר האמבטיה או בתוכו, כדי לאפשר מעבר מהיר של מים חמים מהמכל לצינור המים.

דוד חשמל פועל על חשמל בלבד והוא לא מנצל את אנרגיית השמש כלל. פירוש הדבר הוא שדוד חשמל דורש חשמל בכל הפעלה שלו.

דודים מהסוג הזה ניתן למצוא בעיקר בדירות שכורות או בדירות בהן לא ניתן להתקין דוד שמש בגלל המבנה של הגג/גורמים מגבילים אחרים.

בשורה התחתונה – מה עדיף?

כמו בכל מוצר אחר, לדודים חשמליים ודודי שמש יש יתרונות וחסרונות. התקנה של דוד שמש היא יקרה יחסית לעומת דוד חשמל, כך שההוצאות הן פחות או יותר אותו דבר בטווח הקצר.

ההבדל במחירים נובע מכך שהתקנה של דוד שמש על הגג היא מורכבת יותר וגם כוללת בתוכה לא מעט סיכון עבור המתקין.

בטווח הארוך לעומת זאת שווה יותר לרכוש דוד שמש מפני שהוא מאפשר לחסוך בחשמל בכל הפעלה. כדי שתוכלו לעשות את ההחלטה החכמה ביותר, חשוב שתתייעצו עם מומחה שיוכל להגיד לכם איזה דוד מתאים לכם בהתאם לצרכים, הצריכה והרצונות שלכם.

דודי שמש ודודי חשמל מאפשרים לנו ליהנות ממים חמים במשך השנה, ויש מספר הבדלים ביניהם. הודות לפיתוח של מערכות סולאריות חכמות, אתם יכולים לרכוש דודי שמש ודודי חשמל חסכוניים, כך שנותר לכם רק לבחור את המערכת המתאימה לכם ביותר.

דוד שמש או דוד חשמל

כולנו מעדיפים להתקלח או לשטוף כלים במים חמים. על זה אין ויכוח. בכל מקום בעולם הותאמו השיטות לחימום המים לתנאי האקלים ולחומרי הגלם הזמינים בכל מקום. יש מגוון של שיטות מקובלות, בין היתר בעזרת גז או סולר, אנרגיה חשמלית, תנורי עצים ופחם ועוד. למי שגר בארץ חמה כמו ישראל יש גם אפשרות לבחור באופציה של חימום מים בעזרת האנרגיה המופקת מקרינת קרני השמש. במרבית המקרים בבתי מגורים בישראל שיטת חימום המים היא כזו, כלומר אנרגיה סולארית, אבל יש מקרים בהם משתמשים באנרגיה חשמלית  לחימום. כיוון שיש כאלה המתלבטים בין דוד שמש או דוד חשמל, ננסה לבדוק את היתרונות והחסרונות  של כל אחת מהאפשרויות האלה ואת ההבדלים בין שתי השיטות. למרות שמערכת חימום מים סולארית היא בהחלט הדרך הנפוצה בארץ, יש עדיין לא מספר מקרים, בדרך כלל בגלל מגבלות שונות, בהם מתקינים דוד חשמל ולא דוד שמש.

עלויות השימוש

בבדיקת עלויות חימום המים בין דוד שמש לדוד חשמל אין ספק שהמנצחת בגדול היא מערכת אנרגיה סולארית. קרני השמש זמינות לנו ברוב חודשי השנה לאורך שעות רבות במהלך היום וזאת ללא כל עלות. אנרגיה חשמלית לעומת זאת עולה כסף, וחימום מים במהלך כל חודשי השנה בעזרת דוד חשמלי מגדיל באופן ניכר את הוצאת משק הבית על צריכת חשמל. כמובן שגם אצלנו בישראל ישנם ימי חורף מעוננים בהם לא ניתן להשתמש באנרגיית קרני השמש ולכן ברוב דודי השמש מותקן גם מנגנון חימום חשמלי לטובת עונת השנה הקרה.

במבחן עלויות השימוש בין דוד  שמש או דוד חשמל מנצח אם כן דוד השמש.

מידיות וזמינות המים החמים

בחודשים החמים המערכת הסולארית מחממת את המים בדוד באופן עצמאי וכך אפשר לקבל מים חמים בברזי הבית מיד כשנכנסים הביתה אחרי יום עבודה ארוך או בחזרה משפת הים. מי שמתלבט בין דוד שמש או דוד חשמל חייב לקחת בחשבון שגם ביום קיץ לוהט ומיוזע יהיה חייב להמתין פרק זמן מסוים מרגע הדלקת הדוד החשמלי ועד שתהייה אספקת מים חמים לברזים. על בעיה זו אפשר להתגבר בעזרת טיימר שאפשר לתכנת אותו לפעול גם בזמן היעדרות מהבית, ואז ניתן יהיה לקבל מים חמים מיד עם הגעתנו.

גם במבחן המידיות והזמינות מוביל דוד השמש. 

כמה זה עולה?

כשצריכים להחליט בין דוד חשמל או דוד שמש יש משמעות גם למחיר הקנייה של המערכת ולעלויות ההתקנה. ברוב המקרים מיכל המים, הדוד, גדול יותר במערכות חימום מים בעזרת אנרגיה סולארית. גדול יותר משמעו גם יקר יותר. בנוסף לכך צריך לקחת בחשבון את העובדה שמערכת חימום סולארית מכילה עוד רכיבים כמו קולטנים וצינורות שמייקרים אף הם את מחיר המוצר. העלות של התקנת מערכת חימום מים סולארית עולה עוד יותר כשמוסיפים לה את עבודת ההתקנה של כל רכיביה על גג המבנה. קנייה והתקנה של דוד חשמל  יהיו לבטח יותר זולים וכל מה שצריך לטובת ההתקנה זו תשתית חשמל מתאימה ומקום פנוי לאחסון הדוד.

במבחן העלויות הראשוניות זוכה סוף סוף דוד החשמל ליתרון ראשון.

איכות הסביבה

חשמל לא נוצר יש מאין. בתהליך ייצור החשמל נשרפים חומרי דלק שבתהליך שריפתם נוצרת האנרגיה שמניעה את טורבינות ייצור החשמל בתחנות הכוח. כל תהליך בעירה מייצר חומרים המזיקים לאטמוספירה כמו פיח ודו תחמוצת הפחמן. בעידן בו אנו חיים, שיש בו רגישות יתר ליצירת אפקט החממה ולמניעת פגיעה באיכות האוויר אותו אנו נושמים, יש מודעות גדולה להפחתת צריכת החשמל ואכן, במדינת ישראל חוקק חוק המחייב כל יחידת דיור להשתמש באנרגיה סולארית לצורך חימום המים בבית. 

ושוב, גם במבחן איכות הסביבה ברור שדוד השמש ירוק יותר.

חזות העיר

אף אחד עוד לא מצא מה כל כך יפה ביערות הדודים והקולטנים שפרושים בראש כל בניין. קו הגגות של כל הערים בארץ מאופיין בשלל דודים מסוגים שונים וקשה להגדיר את המראה כמלבב. אין לנו בארץ גגות רעפים אדומים בראש בל בניין, אבל התחליף של מכלי מים ומשטחי זכוכית משופעים בשילוב עם ג'ונגל של צינורות שמטיילים ביניהם אינו תחליף ראוי. השימוש בדודי חשמל לא מחייב למקם את הדוד על הגג ופוגע פחות במראה האסתטי של המבנים.

במבחן האסתטיקה זוכה אם כן דוד החשמל.

יוצאים מן הכלל

כמו בכל דבר יש גם כאן יוצאים מן הכלל בדמות מבנים נמוכים יחסית לבניינים סביבם עד כדי כך שאינם נחשפים כלל לקרני השמש. במבנים כאלה לא יהיה חכם במיוחד להתקין קולטנים לקרני השמש שלא יראו שמש באף שעה משעות היום.  כמובן שהפתרון העדיף להם היא מערכת חימום מים הניזונה באנרגיה חשמלית. צריך לקחת בחשבון גם את הרכב הדיירים בבית. מערכת חימום חשמלית המותקנת ביחידת דיור שיש בה דייר בודד למשל, לא תצרוך כמויות גבוהות של חשמל לצורך מקלחת אחת, ובהתאם גם עלויות הצריכה יהיו נמוכות באופן יחסי וגם השפעותיה על זיהום הסביבה. עוד מקרה שבו יועדף דוד חשמל על פניו של דוד השמש הוא כשמדובר בדירות נמוכות בבניין מגורים גבוה ללא מערכת חימום מים מאולצת. אורך הצינורות מן הדודים על הגג ועד הדירות התחתונות יגרום להתקררות ניכרת ודייריהן יעדיפו להשתמש בדודי חשמל.

אז במה לבחור?

ככלל ניתן לומר אם כן שברוב המוחלט של יחדות המגורים בארץ, בין אם מדובר בבתים פרטיים, דירות בבתים משותפים, בתי מלון או בסיסי צבא ועוד, יעשה שימוש במערכת חימום מים סולארית. חישוב העלויות לטווח הרחוק בשילוב עם הפחתת פליטת מזהמים לאטמוספירה מטה את הכף לכיוון חימום סולארי, שנעזר גם בחימום חשמלי כדי לפצות על חודשי החורף.

כתיבת תגובה