מה ההבדל בין דוד חשמל לדוד שמש

מה ההבדל בין דוד חשמל לדוד שמש?

המראה של מכלים גדולים המונחים על גגות ברחבי ישראל הוא מראה מוכר במיוחד. אותם מכלים הם חלק ממערכות סולאריות אשר הופכות את אנרגיית השמש לאנרגיית חום, וכיום יש שתי סוגים של המערכות הללו – דוד חשמל ודוד שמש.

אם אתם לא מכירים את ההבדלים בין שני הדודים הללו, הגיע הזמן להתוודע אליהם כדי שתוכלו להחליט איזה דוד הכי מתאים לכם.

דוד שמש

דוד שמש הוא דוד שמורכב על גגות של מבנים וכולל שני חלקים עיקריים – קולט שמש ומכל מים. בתוך קולט השמש יש צינורות שמתחממים ומחממים את המים בתוכם.

המים עוברים לתוך המכל וכאשר אנו פותחים את הברז של המים החמים, יוצאים ממנו מים שעברו בדוד. המערכת הייחודית הזו מחממת את המים תוך ניצול של אנרגיית השמש כך שהשימוש בחשמל הוא מזערי.

הודות לדודים חשמליים, ניתן לחסוך בלא מעט כסף במהלך השנים מפני שהאנרגיה שמחממת את המים היא אנרגיית השמש ולא אנרגיית חשמל.

דוד חשמל

בניגוד לדוד שמש, דוד חשמל מותקן בתוך הבית, בדרך כלל קרוב לחדר האמבטיה או בתוכו, כדי לאפשר מעבר מהיר של מים חמים מהמכל לצינור המים.

דוד חשמל פועל על חשמל בלבד והוא לא מנצל את אנרגיית השמש כלל. פירוש הדבר הוא שדוד חשמל דורש חשמל בכל הפעלה שלו.

דודים מהסוג הזה ניתן למצוא בעיקר בדירות שכורות או בדירות בהן לא ניתן להתקין דוד שמש בגלל המבנה של הגג/גורמים מגבילים אחרים.

בשורה התחתונה – מה עדיף?

כמו בכל מוצר אחר, לדודים חשמליים ודודי שמש יש יתרונות וחסרונות. התקנה של דוד שמש היא יקרה יחסית לעומת דוד חשמל, כך שההוצאות הן פחות או יותר אותו דבר בטווח הקצר.

ההבדל במחירים נובע מכך שהתקנה של דוד שמש על הגג היא מורכבת יותר וגם כוללת בתוכה לא מעט סיכון עבור המתקין.

בטווח הארוך לעומת זאת שווה יותר לרכוש דוד שמש מפני שהוא מאפשר לחסוך בחשמל בכל הפעלה. כדי שתוכלו לעשות את ההחלטה החכמה ביותר, חשוב שתתייעצו עם מומחה שיוכל להגיד לכם איזה דוד מתאים לכם בהתאם לצרכים, הצריכה והרצונות שלכם.

דודי שמש ודודי חשמל מאפשרים לנו ליהנות ממים חמים במשך השנה, ויש מספר הבדלים ביניהם. הודות לפיתוח של מערכות סולאריות חכמות, אתם יכולים לרכוש דודי שמש ודודי חשמל חסכוניים, כך שנותר לכם רק לבחור את המערכת המתאימה לכם ביותר.

כתיבת תגובה