מה תפקידם של המערכות הסולאריות

מה תפקידם של מערכות סולאריות?

מחפשים דודי שמש ולא שמעתם על מערכות סולאריות

מזג האוויר בישראל הוא שמשי במשך מרבית ימות השנה, ולמרות שהחום עשוי להעיק לעתים, יש לו תפקיד חשוב במשך הביתי.

אותה אנרגיה שנפלטת מהשמש משמשת אותנו במהלך ימים שמשיים והיא מהווה מקור אנרגיה חיוני וחסכוני. באמצעות מערכות סולאריות ניתן לרתום את אנרגיית השמש לצרכים האישיים שלנו ולחסוך כסף רב במשך השנה הודות לניצול היעיל הזה.

מה התפקיד של מערכות סולאריות?

מערכות סולאריות הן מערכות אשר ממירות את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית או אנרגיית חום שאנו יכולים להשתמש בה לצרכים האישיים שלנו. ישנן מערכות סולאריות המניעות מערכות בקנה מידה גדול ויש מערכות סולאריות המשמשות לצרכים יומיומיים פשוטים, כמו חימום מים לשימוש ביתי. כאן נכנסות לתמונה מערכות סולאריות שכולנו מכירים – קולטי שמש ודודי שמש. קולטי שמש הם קולטים ייחודיים אשר סופגים את אנרגיית השמש והופכים אותה לחום.

כיצד זה מתבצע? קולטי שמש כוללים משטח זכוכית מלבני שבתוכו צינורות מפותלים מנחושת/ברזל. כאשר השמש נוגעת בפני השטח של הזכוכית, היא מחממת אותה וגם את הצינורות בתוכה. אותם צינורות מפותלים מעבירים בתוכם מים לתוך דוד שמש, וכאשר הם מתחממים, המים בתוכם מתחממים גם הם. המעגל הזה של חימום מים על ידי אנרגיית השמש מהווה דרך יעילה במיוחד לחסוך בחשמל ולנצל אנרגיה קיימת וזמינה.

מערכות סולאריות רבות כיום הן יחסית ישנות, אך ישנן גם מערכות סולאריות חדישות שפותרות בעיות שונות:

אבנית – היווצרות של אבנית היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בכל מערכת סולארית. האבנית הזו גורמת להחלפה של קולטים סולאריים אחת לשנתיים, אך כיום יש מערכות חכמות אשר מונעות את המצבים הללו. מערכות סולאריות חכמות כוללות קולטים שמעכבים התפתחות של אבנית, מה שהופך אותם לעמידים ויעילים יותר ממערכות סולאריות ישנות.

אובדן אנרגיה – השמש משנה את הזווית שלה במהלך היום, ולכן חשוב שקולטני שמש ידעו כיצד לנצל את האנרגיה שלה בצורה מיטבית. דודי שמש חכמים כוללים מערכת בקרה ייחודית אשר ממקסמת את ניצול האנרגיה של השמש, מה שמוביל לחיסכון משמעותי בכסף. מים שאינם ראויים לשתייה – עד לפני מספר שנים לא היה מומלץ לשתות מים שיצאו מדודים. כיום המצב שונה הודות למערכות סולאריות חדשות שקיבלו תו תקן ישראלי המעיד על כך שהמים המתחממים בהן בטוחים לשתייה.

למערכות סולריות יש תפקיד חשוב במיוחד במשק הביתי, והודות להן אנו יכולים לחסוך בחשמל, ליהנות ממים חמים ולנצל את אנרגיית השמש בצורה יעילה במיוחד

ראו עוד: קולטי נחושת

כתיבת תגובה