מערכות סולאריות

מערכות סולאריות קולקטאור - קולט במהירות האור

חברת אור אנרגיה מביאה אליכם את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום קולטי השמש כיום. דגמי קולקטאור של חברת כרומגן ניצבים בראש ומספקים מענה לתושבי ישראל וללקוחות בכל רחבי העולם שמעוניינים להנות ממים חמים בלי דאגות.

את הקולטים יצרו המומחים של מפעלי כרומגן, מהמפעלים הותיקים כיום בישראל בתחום דודי השמש והקולטים. צוותי המחקר והפיתוח המנוסים של המפעל, שקיים כבר מעל ל-60 שנה, פיתחו קולטים שנחשבים עמידים מאד, יעילים וחסכוניים וזכו לתו תקן ישראלי, ספרדי ואוסטרלי.

מערכות סולאריות
מערכות סולאריות

קולקטאור - עם מסגרת אלומניום חזקה שאינה מחלידה

הקולקטאור מיוצר מאלומיניום צבעוני שהוא פיתוח מקורי של מפעלי כרומגן. האלומיניום אינו מחליד ובכך מספק שקט נפשי ללקוחות שרוכשים את הקולט, זאת בהשוואה לקולטים העשויים מסגרת פח וחשופים יותר לחלודה ולבלאי.

גב הקולט עשוי מ-PVC העמיד בפני קרינה אולטרה סגולית עם רדיד אלומיניום ובידוד פוליאורטן. השילוש הקדוש הזה מונע למעשה אובדן חום ומאפשר לחסוך באנרגיה ולנצל את קרני השמש בצורה האידיאלית.

צנרות איכותיות מסקדיול או נחושת

קולקטאור מגיע בשתי ורסיות הנבדלות זו מזו בסוג הצנרת. צנרת סקדיול 40 עשויה מברזל מגולוון ללא תפר הלחמה, מה שמאפשר זרימה נוחה יותר של המים בתוך הצנרת ומונע בלאי, חלודה ולכלוך. צנרת זו אידיאלית למקומות שבהם יש קור משמעותי בחורף והטמפרטורות יכולות להגיע גם מתחת לנקודת הקפיאה.

צנרת הנחושת נוצרת תוך שימוש בריתוך אולטרסוני מתקדם. טכנולוגיה זו מסייעת למעשה ליעילות הקולט ולהעברת חום גבוהה במיוחד מלוח הקליטה למים בצינורות הנחושת. צינורות אלו נחשבים עמידים במיוחד אל מול האקלים הישראלי ובעיקר מול לחות.

הזכוכית בקולקטאור היא זכוכית מחוסמת סולארית העמידה בתנאי מזג אוויר קשים בכל ימות השנה, בין היתר חום, לחות, ברד ורוחות חזקות. בנוסף ניתן לבחור לוח זכוכית בעל שקיפות גבוהה שנחשב גם הוא לאיכותי ועמיד.

מערכות סולאריות צינורות נחושת

תהליך בקרה שמבטיח תוצאות טובות לאורך זמן

דגם קולקטאור המשווק על ידי אור אנרגיה ומיוצר על ידי מפעלי כרומגן עובר בקרת איכות קפדנית. בזכות בקרה זו זכה הדגם לתו תקן ישראלי, ספרדי ואוסטרלי. שני האחרונים נחשבים למחמירים במיוחד בתחום זה ומספקים הוכחה בינלאומית לאיכות הקולט.

אור אנרגיה מתמחת מערכות סולאריות, דוד שמש, דוד חשמל ומזמינה גם אותך להנות מקולטי שמש איכותיים מדגם קולקטאור שיבטיחו מים חמים בכל ימות השנה ושקט נפשי לאורך זמן.

מהי מערכת סולארית (משותפת)?

ברוב הבתים המשותפים בעלי לא יותר מארבע או חמש קומות מותקנים דודי שמש שכל אחד מהם מזין רק דירה אחת בבניין. בנייתם של בנייני דירות בעלי מספר קומות גבוה יותר ובהתאם יותר דירות חייבה מתן פתרון אחר משלוש סיבות. האחת, אין אפשרות למקם מספר גדול כל כך של דודים וקולטים על גג של בניין שצמח לגובה אבל לא לרוחב, השנייה, המרחק הרב בין הדודים לדירות התחתונות בבניין שגורם להתקררות המים עד הגעתם לדירה והשלישית היא המראה הלא אסתטי של עשרות דודים על גג הבניין.

איך פועלת מערכת מים מאולצת?

בניגוד לדודי שמש רגילים בהם מיכל המים מוצב בסמוך לקולטי השמש על גג הבניין, מערכת מים מעמידה רק את הקולטנים על הגג . הדודים עצמם, או דוד מרכזי אחד ממוקמים בנקודה יותר נמוכה כמו במרתף הבניין או מכל שטח אחסון אחר. צנרת המגיעה ממקור המים של הבניין מזרימה מים קרים אל הקולטנים, שם הם מתחממים באמצעות קרינת השמש ויורדים בכוח הכובד אל הדודים שנמצאים בנקודה נמוכה בבניין. כיוון שמשם הם צריכים לעשות את דרכם בהתאם לביקוש בדירות כלפי מעלה, יש בכל מערכת סולארית משאבת סחרור שלה שני תפקידים. האחד,  לספק את הלחץ לדחיפת המים החמים מתחתית הבניין לדירות שמעליו, והשני לשמור על חום המים עד הגעתם לברזים בדירות.

יתרונות ותחזוקה של מערכת סולארית 

כפי שכבר צוין, מערכת סולארית מאולצת נותנת פתרון לבנייני מגורים גבוהים גם ביעילות השמירה על חום המים, גם בחסכון בשטחי אחסון לדודים פרטיים וגם במראה האסתטי יותר של גג הבניין. מעבר לכך מערכת סולארית מאפשרת לבעליה עוד לא מעט יתרונות בתחום התחזוקה והתפעול. מערכת סולארית מאולצת מאפשרת חלוקה שווה של המים החמים בין כל הדירות בבניין ללא קשר למיקומן. העובדה שהמערכת מתפקדת במערכת סגורה ואין בה סירקולציה של מים כמו בדודי שמש רגילים, מונעת הצטברות אבנית וכך מאריכה את חיי הדודים. 

כמו בכל מערכת יש צורך לבצע מספר פעולות אשר שגם יתרמו לפעולה יעילה של המערכת וגם יאריכו את חייה. כמו בכל מערכת שמעבירה נוזלים מצטברים בתוך הצינורות משקעי בוץ וחלודה. לפני תחילת החורף רצוי להזמין בעל מקצוע מיומן שיבצע ניקוי צנרת כדי לקבל יעילות מרבית בחודשי החורף. כמו בכל מערכת סולארית,  גם במערכת סולארית יש לבצע מדי מספר חודשים שטיפה וניקוי של זכוכיות הקולטים כדי לאפשר חדירת קרינת שמש מקסימלית. 

שטיפת קולטים – בחודשי הקיץ רצוי מאד לשטוף את זכוכיות הקולטים לפחות פעם בחודשיים כדי להסיר מהן את האבק. זאת כדי שיכולת קליטתם תהיה מְרבית. פעולה זו ניתן לבצע באופן עצמאי באמצעות צינור מים, ללא סיוע של איש מקצוע.

סיבות נפוצות לאי חימום מים במערכות סולאריות מרכזיות

הצטברות של אבנית ומשקעים – גורמת לקשיים בסחרור מים חמים מהדוד לקולט וחזרה אל הדוד, כך שהחימום אינו יעיל.

דליפת מים בצנרת – גורמת לירידה בלחץ המים במערכת, ובהתאם פוגעת בתהליך החימום שלהם.

משאבת סחרור לא עובדת – למשאבה שני תפקידים מרכזיים: הראשון הוא שמירה על טמפרטורה סדירה של המים, והשני – מניעת חיידקים ופטריות במים. המשאבה חיונית במיוחד, ופעילותה מונעת מים מלוכלכים, עומדים, שבהם חיידקים שעלולים להזיק לבריאות. כאשר המשאבה לא עובדת, הדבר יכול לנבוע מכך שלוח פיקוד המשאבות אינו תקין או שהמשאבה אינה תקינה, ויידרש טיפול של איש מקצוע.

קולטי שמש מלוכלכים – מפחיתים את יעילות החימום של המים במערכת. הדבר יורגש בעיקר בימים מעוננים ללא שמש. יש לבצע שטיפה של הקולטים במים וניגובם.

צרו איתנו קשר