דודי שמש

ציפוי אמאייל לאספקת מים חמים, נקיים ובריאים

דודי חשמל ושמש שמסופקים על ידי אור אנרגיה שיווק והפצה מגיעים עם ציפוי אמאייל איכותי שתורם לניקיון המים. האמאייל מבודד את החלודה, האבנית והלכלוך שעלולים להפוך את המים למלוכלכים ואפילו מזוהמים ושומר על איכויותיהם לאורך זמן.

ציפוי האמאייל לא נשחק עם השנים ושומר על עמידות לאורך זמן רב, כך שניתן להנות מהמים החמים במשך שנים ארוכות.

אור אנרגיה מתמחה בשיווק והפצה של דודי שמש איכותיים, אשר מספקים ללקוחותינו מים חמים נקיים. דודי השמש המיוצרים במפעל כרומגן נחשבים לטובים ביותר כיום בישראל וייצורם מבוסס על למעלה מ-60 שנות ניסיון בתחום.

כדי להכיר לעומק את המוצר שלנו, כדאי להבין מהו דוד שמש וכיצד הוא פועל

דוד שמש בנוי ממיכל אגירה ומקולט שמש. תפקידו הוא פשוט: לספק לנו מים חמים שמופקים מאנרגיית השמש. בארץ חמה כמו ישראל מדובר בתהליך פשוט ביותר – כאשר מערכת הדוד הופכת את האנרגיה הסולארית שמקורה בשמש החמה לחום ובכך מספקת מים חמים.

בימים שבהם אין שמש, דואג גוף החימום המותקן בתוך דודי שמש לספק את המים החמים הדרושים לנו במהלך היום. גוף החימום מופעל בדרך כלל באמצעות המנגנון החשמלי שמותקן בכל בית ובכך אנחנו זוכים להנות ממים חמים לאורך כל ימות השנה, הקרים והחמים כאחד.

הסוגים השונים של דודי שמש

  • דוד שמש בהתקנה שטוחה – מערכת תרמוסיפונית: זוהי המערכת הנפוצה ביותר כיום וזו הנחשבת לאיכותית ביותר. במערכת זו מותקן דוד השמש מעל לקולט השמש ובולט מעליה, דבר שיכול להיות פחות אסתטי אך עדיין מדובר במערכת היעילה ביותר כיום.

  • דוד שמש בהתקנה שטוחה – צללית נמוכה: מערכת זו כוללת קולט ודוד שמש, אך הדוד לא נמצא כולו מעל הקולט, אלא הקולט מכסה מחצית מהדוד. מערכת זו אסתטית יותר מהמערכת התרמוסיפונית אך היא נחשבת לפחות יעילה.

  • דוד שמש שוכב – מאוזן – דוד שמש זה נחשב לפחות יעיל כיום אך מותקן עדיין בעיקר משיקולי מקום או אסתטיקה. הדוד המאוזן פחות בולט לעין. בנוסף, הוא נחשב לבטיחותי בעיקר במקומות בהם יש רוחות חזקות ועל גגות רעפים.

דוד שמש – היתרונות

אחת ההמצאות המקוריות והגאוניות שהומצאו בארץ ישראל היא דודי שמש. המוצר הפשוט הזה הנקרא דוד שמש, שכל תכליתו היא לחמם לנו מים בעזרת חום השמש, במדינה שרוב השנה התברכה בשמש חזקה ומחממת, הוא המצאה גאונית שהפכה לפטנט ולמצרך נרכש ופופולארי בכל עיר עיירה מושב וכפר ועל כל גג של בית אשר ניתן להתקין עליו דוד שמש.

איך עובד דוד שמש

דוד שמש מתקינים ביחד עם מערכת של קולטים המחממת את המים באמצעות אנרגיית השמש, מערכת סולארית.

ממה עשוי דוד שמש ?

דוד שמש איכותי עשוי מחמרי גלם של פלדה איכותית, המצופה באמייל המיושם עליה בשיטת ואקום ומיוצר בטכנולוגיה מתקדמת ותחת תהליכי בקרה קפדניים במיוחד. 

כך מאפשר לכם השימוש בדוד שמש קבלת מים נקיים בריאים וחמים בעת הצורך. דוד שמש הוא גם עמיד בפני חלודה ופעולתו היא בטוחה ותקינה למשך שנים רבות. 

כמובן שדוד שמש איכותי ויעיל עומד בתקנים בינלאומיים מחמירים על מנת לאפשר חיי מוצר ארוכים באיכות גבוהה .

דוד שמש – היתרונות

היתרון הגדול ביותר של דוד שמש, שהינו אחד היתרונות החשובים עובר כל אחד, הוא החיסכון בחשמל וכסף רב שלא צריך להוציא מהכיס ולשלם בסוף החודש.

חשמל הינו מצרך יקר ביותר ולאנשים בעלי אמצעים פחותים, או גם לסטודנטים וגם לעולים חדשים שעדיין לא נקלטו בעבודה קבועה ומכניסה ועוד, החיסכון בחשמל עבור חימום מים הוא משמעותי ביותר ומייצר איכות חיים. 

ניתן להתקין דודי שמש בנפח משתנה על פי גודל הבית, החל מדוד שמש של 30 ליטר המתאים לשימוש ביתי ועד לדודי שמש של 300 ליטר מתאימים לשימוש למוסדות ולמבני תעשייה 

איך עובד דוד שמש?

דרך הפעולה של דוד שמש מתבססת על אנרגיה סולארית המגיעה מחום השמש, הזמין לנו ברוב ימות השנה עבור חימום המים.

קרני השמש מחממות את המים הנמצאים בקולטים שעל הגג והמותקנים בזווית חשופה לזויית השמש. כלומר בישראל הם פונים דרומה.

המים שהתחממו עוברים טרמוסיפונית לחלק העליון של הדוד ובאותו הזמן המים הקרים הנמצאים בשכבה התחתונה של הדוד נמשכים אל הקולט וכך נוצר סחרור קבוע בין הקולט לדוד .

קולטי השמש כאמור מותקנים במקומות החשופים לשמש, על גגות הבתים, ובשיפוע דרומה, כך הם קולטים את קרני השמש החל מהזריחה ועד השקיעה שלה. 

קראו עוד על: מה זה דוד שמש?

 

דודי השמש שמשווקת חברת אור אנרגיה שיווק והפצה עושים את דרכם אל הלקוח מהמפעל של חברת כרומגן דודי שמש, החברה המובילה בישראל בתחום ייצור הדודים וקולטי השמש. החברה שמה דגש על בקרת איכות מוקפדת וזוכה לתו תקן ישראלי, ספרדי ואוסטרלי.

דודי השמש של החברה לא משווקים רק כאן בישראל, אלא בכל רחבי העולם. בין לקוחותיה נמצאות החברות המובילות בישראל, ביניהן חברת החשמל, עמידר, התעשייה האווירית, התעשייה הצבאית, הום סנטר, אייס וחברות נוספות בארץ ובחו"ל. דודי השמש שמייצרת החברה נמצאים כיום בבתיהם של מאות אלפים בישראל.

אנחנו מזמינים גם אותך להנות ממערכת דוד שמש איכותית, עמידה לאורך זמן ומתקדמת.

אופן פעולת דודי שמש

הסבר על השלבים – מילוי מים, חימום וכ"ד

במדינה שופעת ימי שמש כמו ישראל השימוש בדודי שמש נפוץ וחסכוני. כמובן שברוב דודי השמש מותקן גם חיבור חשמלי שמאפשר חימום מים גם בימים בהם השמש מוסתרת על ידי העננים, אבל ברוב ימות השנה אנחנו נהנים ממים חמים שמקור חומם הוא טבעי ונטול עלויות.

 דוד שמש – מערכת להמרת אנרגיה

כל דוד שמש מהווה מערכת להמרת אנרגיה. הוא משתמש באנרגיה סולארית שמקורה קרני השמש, והופך אותה לאנרגית חום בעזרתה הוא מחמם את המים. המערכת בנויה משני חלקים עיקריים, האחד הוא מיכל המים והשני קולט השמש. למיכל המים ארבעה פתחים המאפשרים כניסה או יציאת מים. ממקור המים של הבית מגיעה אספקת מים לפתח הכניסה של הדוד. מחלקו התחתון יוצאים מים לעבר קולט השמש, ולאחר פעולת הקולט הם חוזרים דרך פתח נוסף לתוך הדוד. ברז רביעי מאפשר מעבר מים מהדוד לכיוון אחד הברזים בבית המחובר למערכת המים החמים. ברז כניסת המים הקרים לדוד שמש לא מעביר מים כשאין צריכת מים חמים בבית, אלא רק ברגע שנפתח אחד מברזי המים החמים ויוצאים מים מהדוד לכיוונו. מאותו רגע ועד סיום הצריכה בבית יכנסו מים קרים לדוד כדי לשמור אותו במצב מלא. הדוד נמצא תמיד במצב זה, ובגלל חומרי הבידוד המקיפים אותו הוא מסוגל לשמור על חום המים זמן רב.

איך מתחממים המים

כאמור, החלק הנוסף בכל דוד שמש הוא קולט השמש. בתוכו מתבצעת המרת האנרגיה והוא נעזר בעיקרון הפיזיקלי שאומר שחלקיקי כל חומר שמתחמם מתרחקים אחד מהשני והופכים אותו לצפוף פחות וקל יותר. קולט השמש בנוי ממשטח אחורי צבוע בשחור לשם קליטת ואגירת אנרגיית אור השמש, מערכת צינורות נחושת הצמודה למשטח וכיסוי זכוכית שקופה.

מים קרים ממיכל המים נכנסים לתחתית הקולט. המשטח השחור התחמם כתוצאה מבליעת קרני השמש בעזרת הצבע השחור והוא פולט את החום לחלל הקולט שמבודד על ידי מכסה הזכוכית שאינה מוליכה חום. בחממה שנוצרת בפנים מתחממים המים שבתוך צנרת הנחושת, ואז נכנס לפעולה עיקרון צפיפות החומר. המים החמים שהם קלים יותר עולים לחלק העליון של הקולט וחוזרים דרך ברז היציאה מהקולט לדוד. במקומם נכנסים מים קרים ממיכל המים אל תחתית הדוד ומתחממים שוב. 

כל מעברי המים בין הברזים השונים בקולט נעשים אך ורק בגלל הצפיפויות השונות של המים החמים והקים. כיוון שמים חמים תמיד יצופו מעל הקרים בגלל משקלם הקל יותר, יהיו תמיד מים קרים גם בתחתית מיכל המים וגם בתחתית הקולט.

דודי שמש נמצאים בשלושת רבעי מהבתים בישראל וזה לא פלא לאור העובדה שהשמש פעילה בישראל במשך מרבית ימות השנה.

ישנם דודי שמש ישנים רבים שאינם פועלים כמו שצריך או מקרים בהם יש תקלות שונות בדוד הביתי.

במקרים הללו, יש לבצע החלפה של דוד שמש על ידי אנשי מקצוע, וכדי שתקבלו דוד איכותי ועמיד, חשוב שתדעו כיצד לבחור אותו.

כיצד לבחור דודי שמש?

חפשו דוד עם תו תקן ואחריות – ישנם דודים איכותיים במיוחד הנמכרים על ידי חברות בעלות שם, ומומלץ בחום לרכוש אותם. מדוע? מפני שמלבד העובדה שחברות כאלו הן בעלות ניסיון ומשווקות מוצרים איכותיים, הן גם משווקות דודי שמש עם תו תקן ישראלי, בינלאומי ואחריות ארוכת שנים.

חפשו דודי שמש של חברות המעניקות אחריות ל-8 או 10 שנים כדי להיות בטוחים שתקבלו מוצר ושירות איכותי ואמין.

ציפוי מיכל דוד השמש – כאשר אתם בוחרים דוד שמש, עדיף שתבחרו דוד שיש לו ציפוי אמייל ולא בטון. מדוע? מפני שציפוי בטון הוא ציפוי מיושן ואינו עמיד במיוחד לעומת האמייל.

ציפוי אמייל לעומת זאת מבודד חום בצורה יעילה – מה שמונע נזקים לגוף של דוד השמש ומאפשר ליהנות ממנו במשך שנים ארוכות.

שסתום ביטחון – כאשר מים חמים עוברים לתוך מכל הדוד, נוצר בתוכו לחץ אדיר שעשוי לגרום לפיצוץ או בעיות אחרות. על מנת שזה לא יקרה, הקפידו לבחור דוד שמש עם שסתום ביטחון אשר יווסת את הלחץ.

אם הדוד לא מגיע עם שסתום כזה, בקשו להוסיף אותו.

קולטים מתאימים – בתוך קולטי השמש של דודים יש צינורות נחושת או צינורות ברזל. צינורות נחושת מתאימים לרוב האזורים בארץ, אך באזורים קרים יחסית, כמו ירושלים למשל, מומלץ לבחור בקולטי שמש עם צינורות ברזל.

מדוע? מפני שצינורות כאלו עמידים יותר לקור ולכן הם מתאימים למקומות בהם יש טמפרטורה נמוכה במהלך חודשי החורף.

גודל הדוד – הגודל של הדוד משפיע באופן ישיר על כמות המים החמים שהוא מספק. ככל שהדוד גדול יותר כך הוא אוגר יותר מים חמים, אבל לוקח להם יותר זמן להתחמם.

לכן, אם אתם רוצים לרכוש דוד שמש גדול כדי ליהנות מהרבה מים חמים, בדקו האם אתם באמת צריכים מיכל גדול או יכולים להסתפק במיכל קטן שיספק להם מים חמים.

דודי שמש הם מערכות מורכבות שצריך לבחור בקפידה. כאשר אתם יוצאים לרכוש דוד שמש חדש לביתכם, קחו בחשבון את המאפיינים שצוינו מעלה כדי שתוכלו לעשות את הבחירה החכמה והטובה ביותר עבורכם.

ראו עוד: קולטי שמשצרו איתנו קשר